People

Executive Management

Executive Management

Hyoeun Jenny Kim

Deputy Director-General and Head of Green Growth Planning and Implementation Division

Gerard O’Donoghue

Assistant Director-General for Finance and Corporate Services

Susanne Pedersen

Assistant Director-General for Investment and Policy Solutions

GGGI's Organizational Chart

Staff

Staff

Mayang Meilantina

Indonesia Sr. Officer, Green Growth Development

Arrabothu Dheeraj

Senior Green Building Officer

Bounma Thor

Associate, Laos Program

Diane Umukunzi Uyambaje

District Assistant for Green Urbanisation & Green Growth

Andrew Kabera

District Technical Assistant for Green Urbanization and Green Growth.

Richard Ndicunguye

District Technical Assistant for Green Urbanization and Green Growth.

Achala Abeysinghe

Country Representative, Papua New Guinea

Yuli Nugroho

Indonesia Forest Management & Investment Officer

Cristian Rivera

Program Officer

Thiha Aung

Myanmar Program Officer

Ahyoni

Indonesia Senior Assistant to the Knowledge and Capacity Development Program and Investment Program

Arsema Andargatchew Tesfaye

Senior Officer, CRGE coordination

Annaka Marie Peterson

Sr Officer - Lao PDR program

Chetan Shrestha

Officer - UAE Program

Endah Purnawati

Indonesia Senior Projects & Partnerships Developer

Muhammad Taswin Munier

Indonesia Environmental Policy Officer

Made Monika Arhyani Nilakrisna

Indonesia Procurement Associate

Cicilia Peggy Mariska

Indonesia Digital Communication Specialist

Shantanu Gotmare

Country Representative, India

Dr Brigitte Nyirambangutse

GGGI-IMELS Senior Officer

Pamella Hellen Birungi

Senior Communication & Knowledge Management Officer

Siddhartha Nauduri

Senior Analyst, GHGs Data Measurement and Verification for Transparent MRV

Annick Nzambimana

Senior Officer, Resource Mobilization and Business Development

Titaningtyas

Indonesia Sr. Associate, Green Finance

Muhammad Ilmi Yahdiyan

Indonesia Sr. Assistant, GCF Readiness Program

Christel Adamou

Head of Human Resources

Dexippos Agourides

Deputy Director & Head - Africa & Middle East

Cristobal Agravante

Sr Officer- Legal Services

Jae Eun Ahn

Officer-Strategy

Oyunchimeg Amartuvshin

Associate, Mongolia Program

Rainelda Ampil

Sr Officer - ERP

Ahmed Al Amra

Country Representative -Jordan

Orestes Anastasia

Head of Thought Leadership

Mohammed Angawi

Sr Officer -UAE program

Anthony Owusu Annan

Specialist- Climate Finance

Fenella Aouane

Principal Green Finance Specialist

George Asiimwe

Senior Officer - Urbanization

George Asiimwe

Senior Officer - Senior Urban specialist

Muharrem Kemal Askin

Principal-Policy Solutions (Energy)

Christophe Assicot

Green Investment Specialist

Ale Badara Sy

Sr Officer -Senegal Program (Green City Development)

Seungyeop Baek

Sr Associate- Technology Services Unit

Javier Dario Ortiz Bahamon

Officer - Colombia Program (Rural Development and Sust. Ag )

Chiden Oseo Balmes

Sr. Officer – UAE Program

Hakku Bang

Special Assistant to the ADG, IPSD

Rosi Banuve

Sr Associate- Administration Fiji, Van,Kir

Fredrick Barasa

Officer, Energy

Pranab Jyoti Baruah

Principal Specialist-TL

Vikram Basyal

Program Lead-Nepal

Rhoel Bernardo

Lead - CRGG Project

Marina Leigh Brenden

Officer - Resource Mobilization and member relations

Romain David Ivan Brille

Country Representative - Mongolia

Marshall Brown

Officer- Program Development

Ulaiasi Colaiwau Butukoro

Associate - Fiji, Van, Kir

Erika Shiela Sabino Calayag

Sr Assistant - Knowledge Development

Karolien Casaer-Diez

Country Representative, Cambodia

Roxane Chritine M. Castelein

Analyst - GIS- Fiji/Vanuatu

Maria Clemencia Castellanos Forero

Regional Associate- Country Program (Narino)

Alexander Chabanyuk

Senior Officer, Human Resources

Christina Cheong

Specialist – Green Cities

Bolormaa Chimednamjil

Analyst, Renewable Energy

Soojoo Choi

Sr Associate - Human Resources

Da Yeon Choi

Sr Associate - GIS

Yoon Suk Choi

Sr Associate - Administration

Sam Yeol Choi

Officer - Legal Services

Charlotte Camille Chow

Analyst - GIS- Philippines/Indonesia

Jaekyung Chun

Executive Assistant - DG

Saebyul Chun

Officer - Large & Emerging Economies

Inhee Chung

Country Representative (Rwanda)

Keeyong Chung

Director-Governance

David Ardila

Regional Sr. Associate, Country Program (Meta)

Kristin Deason

Senior Officer, Regional program (Pacific)

Michelle Defreese

Sr Officer - Rwanda Program (Green Growth)

Ida Mulu Demmellash

Officer, Ethiopia Country Program

Aaron Drayer

Country Representative - Peru

Joshua Elaru

Associate, Solar Home Systems Project (Gulu)

Bayarmaa Enkhbayar

Senior Associate - Communications & Knowledge Management - Mongolia Program

Doreen Erfe

Sr Associate - Capacity Development, Philippines

Amadou Lamine Fall

Analyst - GIS- Senegal/Uganda

Rowan Fraser

Sr Office-Nepal Program

Gilda Garibay

CRGG Implementation Officer

Mark Gibson

Principal-Policy Solutions (Land Use)

Stephan Gill

Officer- Country Portfolio

Julie Godin

Lead, Strengthening Green Growth and Climate Funds

Karthik Gopavarapu

Sr Assistant - Programs

Ilija Gubic

Senior Officer - Urbanization and Infrastructure

Militetsega H.Gebreselassie

Associate - Programs & M&A

Sangchul Han

Sr Assistant - Administration

Luh Putu Rani Dewi Hapsari

Indonesia Government Affairs Program Officer

Su Jeung Hong

Associate - Policy Solutions

Young Jun Hur

Associate-Office of Thought Leadership

Carolina Jaramillo

Country Representative - Colombia

Yoo Lim Jeon

Associate, MRV

Kyeonga Jeong

Associate- Payroll, Benefits & ERP

Timothy Carter Jessup

Indonesia Green Growth Specialist